Most

Most jest to uzupełnienie protetyczne odbudowujące braki zębowe z wykorzystaniem pozostałych zębów. Zbudowany jest z min. 3 połączonych ze sobą koron, których środkowa (tzw. przesło) odbudowuje utracony ząb, a zewnętrzne pokrywają zęby sąsiadujące z luką (tzw. filary). Aby odbudować brak zęba za pomocą mostu protetycznego konieczne jest oszlifowanie sąsiednich zębów, aby móc założyć na nie wyżej wspomniane korony.

Najczęściej wykonany jest z metalu pokrytego porcelaną.

Kiedy można wykonać most?

Kiedy zęby sąsiadujące z luką (filary) po utraconym zębie są w dobrym stanie tzn.:

– są dobrze osadzone w zębodole i nie są rozchwiane

– można wykonać na nie korony protetyczne

– w przypadku zniszczonej korony zęba powinny być prawidłowo przeleczone kanałowo, bądź kwalifikować się do takiego leczenia. Na takim zębie po wypełnieniu kanałów należy wykonać najpierw wkład koronowo-korzeniowy.

– brak rozległych zmian zapalnych wokół wierzchołków zębów filarowych (czyli tych na których most będzie się opierał)

– jest odpowiednia ilość miejsca na umieszczenie brakującego zęba. Czasami po utracie jednego z zębów inne zaczynają się przesuwać, co może spowodować zmniejszenie luki i uniemożliwienie odbudowy za pomocą mostu.

Rodzaje mostów protetycznych?

mosty porcelanowe na metalu – najczęściej stosowane, trzon stanowi metal, który z zewnątrz pokryty jest porcelaną, więc nie widać go w jamie ustnej

mosty pełnoceramiczne – całkowicie wykonane z porcelany, bez dodatku metalu; stosowane głównie w odcinku przednim

mosty porcelanowe na tlenku cyrkonu – trzon stanowi estetyczny, bardzo twardy materiał, który z zewnątrz pokryty jest porcelaną; stosowane zarówno w przednim, jak i bocznym odcinku